facebook

powrót »

Warto przeczytać

22.09.2014

Idea Przedszkola Pod Tęczą

Drodzy Rodzice,

Kilka lat temu sami staliśmy przed wyborem przedszkola dla naszej starszej córki. Jak każdy rodzic chcieliśmy, aby nasze dziecko wzrastało w miłej i przyjaznej atmosferze. Szukaliśmy przedszkola, w którym nasze dziecko byłoby szanowane i czuło by się przede wszystkim bezpiecznie. Ważne było dla nas, by przygotowywane posiłki budowały zdrowy organizm a stwarzane warunki przez przedszkole, sprzyjały rozwojowi dziecka. Zależało nam, żeby córka była w nim szczęśliwa i aby prawidłowo się w nim rozwijała. 

I takie właśnie przedszkole miała:)
 

Jest to przedszkole, w którym wychowanie dzieci, oparte jest o pedagogikę waldorfską. Jako rodzice mieliśmy okazję doświadczać i obserwować na przykładzie własnej córki, jakie warunki rozwoju, pedagogika waldorfska stwarza każdemu dziecku. Zobaczyliśmy jak potrzebna i właściwa jest to metoda pracy z dzieckiem, która buduje, rozwija oraz wspiera i wzmacnia indywidualny i prawidłowy rozwój każdego dziecka. Nasze doświadczenia sprawiły, że zapragneliśmy, aby takich miejsc było więcej, gdzie w harmonijny sposób, mogłyby rozwijać się nie tylko nasze  dzieci.
 
I tak powstało Przedszkole pod Tęczą:)
 
W Przedszkolu Pod Tęczą są realizowane elementy wychowania, zaczerpnięte z pedagogiki
waldorfskiej. Organizujemy spotkania ze specjalistami z dziedziny zdrowia, odżywiania, wychowania. Zamysłem naszym jest, aby przedszkole było miejscem wspierającym i rozwijającym zarówno dzieci jak i rodziców.
 
http://dziecisawazne.pl/systemy-wychowawcze-cz-i-pedagogika-waldorfska/

Zabawa

Bawienie się jest  nierozłącznym elementem związanym z dzieckiem. Zabawki, które podczas swobodnej zabawy służą naszym dzieciom są proste, wielo - funkcyjne i stymulujące wszechstronny rozwój. Swoją prostotą stają się otwarte na dziecięcą fantazję, która u dziecka w wieku przedszkolnym jest szczególnie silna. Szmaciane lale, zwierzęta z filcu, klocki i wiele przedmiotów wykonanych z drewna, znajdujące się w salach przedszkola, wykonane są z naturalnych materiałów. Koszyki ze skarbami w postaci szyszek, kasztanów, muszli, kamyków, które niemal każdy z nas pamięta z czasów dzieciństwa. To wszystko sprawia, że zabawa staje się ciekawsza, barwniejsza, a wręcz baśniowa.

dziecisawazne.pl/pokoj-dziecka-wedlug-pedagogiki-waldorfskiej/

Ruch to zdrowie - Ogród

Nieocenioną wartością dla dziecka jest wszystko to, co pochodzi ze świata przyrody. Dzieci uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu. Krople deszczu, wiatr zwiastujący burzę, promienie słoneczne, śnieg padający na dziecięce policzka, tęcza pojawiająca się na niebie po intensywnych opadach, budząca się przyroda po długiej i mroźnej zimie, spadające z drzew liście jesienne, bzyczący nad uchem bąk, powolny ślimak, mrówka niosąca na swych plecach dużego liścia, dżdżownica wychodząca spod ziemi – z tym wszystkim dzieci bardzo chętnie nawiązują kontakt. W naszym przedszkolu dzieci mają do dyspozycji wielki ogród, w którym mają możliwość spotkania się z wszystkimi żywiołami przyrody oraz darami matki natury. Silny nacisk kładziemy na kontakt z przyrodą oraz na zabawę na świeżym powietrzu. Każda z grup dzieci tworzy swój ogródek, by na małym skrawku ziemi Państwa dziecko mogło zasiać warzywa, kwiatki itp. A wszystko jest po to by przedszkolak poprzez własną obserwację wzrostu roślin, mógł zobaczyć, jak wygląda to w rzeczywistości. Ważnym jest, by obserwowało, ile trzeba włożyć pracy i wysiłku, aby urosło zdrowe i dorodne warzywo.

dziecisawazne.pl/przedszkolne-zycie-w-duchu-pedagogiki-waldorfskiej/

Odżywianie dla zdrowia

Jednym z warunków dobrego zdrowia dziecka jest odpowiednie pożywienie. Wiek przedszkolny to czas intensywnego rozwoju fizycznego. Dzieci w tym wieku potrzebują przede wszystkim zdrowego i odpowiednio zbilansowanego, urozmaiconego pożywienia. Do ok. szóstego roku życia, u każdego dziecka kształtują się funkcje narządów wewnętrznych, dlatego tak ważne jest by zwrócić uwagę czym karmione są dzieci. Posiłki na terenie naszego przedszkola dla dzieci, przyrządzane są i gotowane z produktów ze zdrowej żywności. Duży nacisk kładziemy na jakość oraz miejsce pochodzenia produktów. Przeważającymi produktami są kasze, produkty zbożowe, owoce i warzywa. Staramy się tworzyć dobre nawyki żywieniowe, by naturalnie wzmacniać odporność dzieci, by teraz i w przyszłości owocowały zdrowiem.

dziecisawazne.pl/zdrowy-przedszkolak-co-dzieci-powinny-jesc-w-przedszkolu/

dziecisawazne.pl/jak-postepowac-w-czasie-infekcji-7-zasad-naturalnego-leczenia-ktore-warto-znac/

 Zapisy do przedszkola Jastrzębie