facebook

powrót »

Warto przeczytać

22.09.2014

Przedszkole pod Tęczą inne niż wszystkie

To z pozoru tradycyjne przedszkole, ale w zupełnie wyjątkowy sposób realizowany jest tu program Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wchodząc do środka od razu widać, że jest to miejsce niezwykłe i idealne dla każdego dziecka, by bawić się i prawidłowo rozwijać. Jednak co tak naprawdę wyróżnia tę placówkę i na czym polega jej wyjątkowość? To wszystko wyjaśnią właściciele Przedszkola pod Tęczą - Alina i Marcin Lerch - w pierwszej cześci obszernej rozmowy do przeczytania której serdecznie namawiamy.

 

Co skłoniło Państwa do wybudowania i założenia przedszkola?
Kilka  lat  temu  sami  staliśmy  przed  wyborem  przedszkola  dla  naszej  starszej  córki. Zostało nam polecone przedszkole oparte  o pedagogikę waldorfską. Nasza córka czuła się w nim bezpiecznie i z radością do niego uczęszczała już od pierwszego dnia. Mieliśmy okazję   doświadczać i  obserwować na   przykładzie  własnej córki efekty takiego wychowania. Zobaczyliśmy, jak potrzebna i właściwa jest
to metodyka, która buduje, rozwija oraz wspiera indywidualny i prawidłowy rozwój każdego dziecka.
Nasze doświadczenia sprawiły,  że zapragnęliśmy, aby  było  więcej przedszkoli,  gdzie w harmonijny
sposób  mogłyby  rozwijać się  nie tylko  nasze  dzieci. Jastrzębie-Zdrój jest moim rodzinnym miastem – mówi pan Marcin, wiec długo nie zastanawialiśmy się, gdzie przedszkole powinno powstać.

Jakie są zalety Przedszkola pod Tęczą?
Niewątpliwą zaletą jest bardzo duży ogród z placem zabaw, ogródkami warzywnymi dla dzieci oraz naturalnie ukształtowaną górką, na której można jeździć zimą na sankach.  Planujemy w przyszłości zagrodę ze zwierzętami, którymi dzieci będą mogły się opiekować. Dużym plusem jest posiadanie własnej kuchni, w której gotujemy zdrowe posiłki z produktów ekologicznych. Posiadamy nowy, przestronny budynek zaprojektowany z myślą o przedszkolu. Nasza kadra jest dodatkowo dokształcana przez Uniwersytet Warszawski. Dla rodziców dzieci uczęszczających do naszego przedszkola, organizujemy bezpłatne wykłady, które prowadzone są przez specjalistów z dziedziny pediatrii, neuropsychologii dietetyki i makrobiotyki.

Jak wygląda główna sala w Państwa przedszkolu?
Wchodząc do naszego przedszkola od razu można zauważyć, iż wystrój różni się od tego w innych placówkach. Ściany utrzymane są w pastelowych kolorach różu. W salach znajdują się drewniane meble w naturalnych kolorach. Zabawki również wykonane są z naturalnych materiałów. W centralnym miejscu
sali przedszkolnej znajduje się tak zwany kącik pór roku. Możemy na nim zaobserwować to, co ukazuje nam za oknem świat przyrody, a także treści zbliżającego się święta (np. stajenka betlejemska, drzewko z zawieszonymi pisankami). W kątach sali przedszkolnej znajdują się domki, a na półkach stoją wikli-nowe kosze z darami natury min. szyszki, kasztany, muszle oraz  ręcznie zrobione zabawki.

Czy dzieci lubią bawić się zabawkami z naturalnych materiałów?
Dzieci bawią się nimi bardzo chętnie. W dzisiejszych czasach większość zabawek jest plastikowych, więc te drewniane i z innych naturalnych materiałów są dla nich atrakcyjne. Ponadto okazuje się, że kontakt z zabawkami o różnorodnych fakturach i kształtach sprzyja pielęgnacji rozwijających się zmysłów dzieci.

Dlaczego warto zapisać dziecko do Przedszkola pod Tęczą?
Jesteśmy tradycyjnym przedszkolem, w którym w wyjątkowy sposób realizowany jest program Ministerstwa Edukacji Narodowej.  W naszym przedszkolu stawiamy na indywidualne podejście do dziecka w atmosferze szacunku. Wychowujemy tak, by dziecko w życiu dorosłym było otwartym, kreatywnym i twórczym człowiekiem. Ponadto staramy się stworzyć, przyjazne, wspierające i rozwojowe miejsce nie tylko dla dzieci, ale i ich rodziców.

Proszę opowiedzieć o jednym dniu z życia przedszkolnego?
Czas spędzany każdego dnia w przedszkolu ma wyraźną i przejrzystą strukturę. Każdego dnia do dziecka przekraczającego próg sali przedszkolnej podchodzi nauczyciel i wita się z nim. Po ciepłym śniadanku dzieci zaproszane są do swobodnej zabawy. Pod koniec czasu przeznaczonego na zabawę wychowawca zaprasza dzieci na  zajęcia dodatkowe. Następnie wychowawca wraz z podopiecznymi sprząta salę i zaprasza dzieci do wspólnych zabaw rytmiczno-muzycznych. Po zajęciach czas na drugie śniadanie i wyjście na podwórko. Po powrocie z podwórka dzieciom opowiadana jest bajka, która przedstawiana jest w formie teatrzyku. Później wszyscy razem zasiadamy do obiadu. Następnie dzieci zaproszane są do zabawy i powoli zbliża się czas kiedy, rodzice odbierają swoje pociechy do domu.

Proszę powiedzieć coś więcej na temat bajek opowiadanych dzieciom?
Codziennie w naszym przedszkolu nauczyciel opowiada dzieciom bajkę, baśń lub opowieść i przedstawia ją w formie prostego teatrzyku, wykorzystując w tym celu własnoręcznie wykonane postacie ludzi i zwierząt. Bajka nie tylko wskazuje drogę, mówi o wartościach tj. uczciwość, dobro i zło, miłość, ale także tłumaczy wiele związków zachodzących w świecie, objaśnia czasem trudne do wyjaśnienia zjawiska, czy problemy współczesnego świata. Bajka nie tylko uczy, ale także jest ukojeniem. Dziecko może znaleźć w niej pociechę, bo odpowiednio dobrana bajka otula dziecko, wspiera je i buduje. W naszym przedszkolu dobieramy bajki bardzo starannie. Bajka musi nie tylko pasować do grupy dzieci, ale i odpowiadać ich potrzebom rozwojowym.

Co daje dziecku opowiadana bajka?
Opowiadanie baśni, czy też opowieści z ust dorosłego dla dziecka jest czymś wyjątkowym. Małe dzieci przede wszystkim myślą obrazem. Opowiadanie bajek rozbudza i buduje  dziecięcą wyobraźnię, co w życiu dorosłym przejawi się kreatywnym działaniem. Już Albert Einstein mówił: "Jeśli chcecie, aby wasze dzieci były zdolne i inteligentne opowiadajcie im bajki. Jeśli chcecie, aby były genialne opowiadajcie im więcej bajek”.

Czy dzieci codziennie wychodzą do ogrodu?
Tak. Niezależnie od pory roku wychowawczynie wraz z dziećmi codziennie wychodzą na podwórko. Każde dziecko w naszym przedszkolu posiada specjalny strój chroniący je od deszczu i wiatru oraz kalosze umożliwiające zabawę na świeżym powietrzu także w mniej przyjaznych warunkach atmosferycznych.

Czy w waszym przedszkolu jest leżakowanie?
To częste pytanie rodziców. Nie ma w naszym przedszkolu leżakowania, jest natomiast miejsce, gdzie znajduje się materac, podusie i kocyki. Jeśli jakieś dziecko ma ochotę położyć się, czy odpocząć to może to zrobić.

Dlaczego grupy są mieszane?
Grupa zróżnicowana pod względem wiekowym to na pewno wyzwanie dla nauczyciela, ale także ogromna satysfakcja. Dzieci uczą się współodpowiedzialności, mają okazję być komuś potrzebne. Dzieci uczą się, że każdy jest inny, ma inne umiejętności i boryka się z innymi trudnościami. Uczą się pomagać sobie wzajemnie, rozwijać tolerancję i wzajemny szacunek. Grupa zerówkowa będzie odrębną grupą, gdzie dzieci przygotują się do szkoły.

Mieszane grupy nie spowodują "uwsteczniania się" dzieci starszych?
Zdecydowanie nie. Grupy mieszane nie są nowością ani innowacją. Na całym świecie system taki funkcjonuje od wielu lat. Dziecko młodsze dla starszego nigdy nie będzie autorytetem.

Na czym dokładnie polega swobodna zabawa? Czy można mówić tutaj o tzw. bezstresowym wychowaniu?
Swobodna zabawa ma za zadanie pobudzić wyobraźnie dziecka, nie oznacza to jednak, że dzieci robią w przedszkolu, co chcą i kiedy chcą. Wychowawczyni nie ingeruje w zabawę dzieci, ale czuwa nad ich bezpieczeństwem, dobrym samopoczuciem oraz jakością zabawy.

Proszę powiedzieć, czy zajęcia dodatkowe są  płatne?
Zajęcia dodatkowe wliczone są już w cenę czesnego. W związku z tym rodzice nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów. Każdego dnia tygodnia w przedszkolu odbywają się różne rodzaje zajęć. Zajęcia dodatkowe mają charakter plastyczny, artystyczny, kulinarny. Rysowanie bloczkowymi kredkami, malowanie farbami techniką mokre na mokrym, lepienie z wosku pszczelego, pieczenie ciasteczek, bułeczek oraz robótki ręczne.

Czym wyróżnia się Wasza kuchnia? Jakie posiłki serwujecie dzieciom?
Jako jedyne prywatne przedszkole w Jastrzębiu posiadamy własną kuchnię. Posiłki przygotowujemy według sprawdzonych receptur, które są odpowiednio zbilansowane do potrzeb żywieniowych dzieci. To, co wyróżnia nas spośród innych to ekologiczna żywność, sprzyjająca dzieciom z różnymi alergiami. Nasze menu jest uzgodnione z dietetykiem i makrobiotykiem, a serwowane posiłki nie zawierają alergenów. W naszej kuchni kierujemy się zasadą gotowania według pięciu przemian, która uważana jest za kuchnię wysokoenergetyczną i niezwykle zdrową. W zależności od potrzeb dostosowujemy posiłki do wymagań zdrowotnych naszych przedszkolaków.

Czytaj więcej »
Zapisy do przedszkola Jastrzębie